Fusion Drive – czyli jak samodzielnie przyspieszyć swój komputer

Od jakiegoś czasu nosiłem się z zamiarem zmiany mojego (prawie) 3-letniego MacBook’a Pro na jakiś nowszy model, ponieważ odczuwałem jego spadek wydajności. Ostatnio stwierdziłem, że właśnie nadszedł czas żeby coś z tym zrobić, więc na spokojnie przeanalizowałem, co dokładnie w moim komputerze jest „wąskim gardłem”. Oczywiście wynik był jasny od samego początku. Najsłabszym ogniwem okazał się fabryczny talerzowy dysk twardy. Reszta parametrów mojego MacBook’a jest póki co wystarczająca. Postanowiłem więc zainwestować w dysk SSD.

Problem pojawia się w momencie wyboru dysku. Okazuje się, że mimo iż SSD bardzo potaniały w ostatnich latach, to nadal jest to spory wydatek. Kupowanie dysku SSD o pojemności 256 czy 512 GB odpada ze względu na cenę. Od lat znana jest modyfikacja MacBook’a, która polega na usunięciu napędu DVD, w jego miejsce włożeniu starego dysku, a w uzyskane w ten sposób miejsce – SSD. Rozwiązanie jest teoretycznie fajne, ale tracimy wygodę, która jest domeną sprzętu Apple. Część plików będziemy musieli trzymać na jednym dysku, a część na drugim. Za każdym razem decydować, który plik gdzie wgrać.

Tu z pomocą przychodzi nam technologia, którą Apple wprowadziło pod koniec 2012 roku – Fusion Drive. W dużym skrócie polega to na połączeniu dysku SSD ze starym HDD w jeden logiczny wolumin, rozpoznawany przez system jako 1 dysk. Apple pisze o tym następująco:

Fusion Drive to przełomowa koncepcja połączenia dużej pojemności tradycyjnego twardego dysku z dużą wydajnością pamięci masowej flash. Mac wyposażony w Fusion Drive, realizuje wszystkie operacje intensywnie korzystające z dysku — od startu systemu, poprzez uruchamianie aplikacji, aż po importowanie zdjęć — szybciej i sprawniej. To dlatego, że często używane dane przechowywane są w szybkiej pamięci masowej flash. Natomiast rzeczy, do których komputer sięga rzadziej, zapisane są na dysku twardym. Przenoszenie plików odbywa się w tle, zupełnie niezauważalnie. W miarę jak system poznaje Twój sposób pracy, Fusion Drive jeszcze bardziej zwiększa Twoją satysfakcję z codziennej pracy na komputerze Mac.

Co nam będzie potrzebne i jakie są koszta takiej operacji:

 • dysk SSD Samsung 840 EVO 120 GB – 339 zł brutto
 • ramka montażowa do drugiego dysku do MacBook’a – 49 zł brutto
 • pendrive 8 GB – 29 zł brutto
 • śrubokręt krzyżakowy – zakładam że każdy taki ma

No to do dzieła!

 1. Na początku musimy zrobić backup naszego aktualnego dysku, żeby nie stracić danych. Posłuży nam do tego wbudowane w system Time Machine.
 2. Należy ściągnąć instalkę systemu który aktualnie posiadamy z Mac App Store i przygotować bootowalny pendrive (na dniach opiszę jak to zrobić).
 3. Następnie rozkręcamy komputer (pamiętamy żeby odpiąć złącze baterii).
 4. Wyjmujemy stację DVD oraz stary dysk.
 5. Stary dysk wkładamy w zakupioną ramkę montażową i montujemy w miejsce gdzie jeszcze przed chwilą był napęd DVD.
 6. Dysk SSD montujemy w miejsce starego dysku twardego.
 7. Skręcamy komputer.
 8. Odpalamy Mac’a z bootowalnego pendriva i włączamy narzędzia dyskowe.
 9. Oba dyski formatujemy jako jednopartycjowe w formacie Mac OS Extended (kronikowany)
 10. Następnie włączamy terminal i wpisujemy:
  diskutil coreStorage
  a następnie
  diskutil list
  które wyświetli listę naszych dysków, musimy tam zlokalizować dysk HDD oraz SSD i zapamiętać ich numery, które opisane są w pierwszej linijce przy każdym dysku:
  /dev/disk# – gdzie # oznacza kolejny numer
  następnie musimy utworzyć logiczną grupę dysków poleceniem:
  diskutil coreStorage create myLogicalVolGroup /dev/disk# /dev/disk#
  wpisujemy tam numer dysku SSD, a następnie numer dysku HDD
  naszej nowo utworzonej grupie zostanie nadane ID w postaci ciągu znaków (np: 50B457C3-ADC6-4EDC-9ABA-FD8C6EEDE69A), które zaraz będziemy musieli przepisać w poleceniu do stworzenia pojedynczej partycji na logicznej grupie dysków:
  diskutil coreStorage createVolume 50B457C3-ADC6-4EDC-9ABA-FD8C6EEDE69A
  jhfs+ "Macintosh HD" 100%

  oczywiście wpisujemy tam ID naszej grupy.
 11. Teraz wystarczy zainstalować czysty system na naszym Fusion Drive i przywrócić pliki, które potrzebujemy z kopii zapasowej.

Teraz kilka słów jakie są korzyści wynikające z takiej operacji. Na początku kilka cyferek. Prędkości dysków talerzowych są tragiczne – to wie każdy. Dysk Fusion Drive działa z prędkością dysku SSD ponieważ wszystkie operacje wykonywane są na części SSD, a dopiero później w tle system decyduje czy przenieść coś na HDD. Poniżej screen z programu Blackmagic Disk Speed Test:

Porównanie dysków

Jak widać prędkości wzrosły prawie 10-cio krotnie. Najprościej zobrazowanym przykładem jest uruchamianie programu Adobe Illustrator, którego ikonka podskakiwała w docku 28 razy zanim program się włączył – teraz podskakuje 2 razy.

Polecam wszystkim posiadaczom MacBooków Unibody taki zabieg, ponieważ tanim kosztem, Wasz komputer dostanie drugiej młodości.